İLETİ YÖNETİM SİSTEMİ'NE GEÇMEK İÇİN SON TARİH 31 MAYIS
SİZİ ARAYALIM
Adı Soyadı:
Telefon:
captcha img
Ticari Elektronik İletiler Yönetmeliği kapsamında 150 bin adetin altında ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcıların İleti Yönetim Sistemi’ne (İYS) izin aktarmaları için son tarih 31 Mayıs 2021.

Bu tarihe kadar onayını yüklemeyen hizmet sağlayıcıları reklam amaçlı toplu SMS hizmetlerinden faydalanamayacak.

İYS kaydınızı güvencesiyle yapmak için tıklayın.
İYS İLETİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?

İleti Yönetim Sistemi (İYS), tüm hizmet sağlayıcıların güncel ticari elektronik ileti izinlerini kaydettikleri veri tabanı sistemidir.

İYS ile hizmet sağlayıcıların göndereceği ticari elektronik izinler, sistemde kayıt altında tutulacak, alıcılar ise onay ve ret taleplerini bildirebilecekler.
İYS MEVZUATI

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik kapsamında, hizmet sağlayıcıların alıcılara göndereceği iletilerin izne tabi tutulacağını belirtiyor.

Bu doğrultuda hizmet sağlayıcıların İYS kayıtlarını, bir İYS iş ortağı aracılığıyla yapmaları zorunludur.
İYS BAŞVURU
HİZMET SAĞLAYICILAR

SMS, E-POSTA telefonla arama gibi iletişim kanallarını kullanarak kişilere ticari elektronik ileti gönderen gerçek veya tüzel kişiler hizmet sağlayıcıdır.
İYS İŞ ORTAKLARI

İYS İleti Yönetim Sistemi'ne kayıtlar, İYS iş ortakları aracılığıyla yapılır. Elektronik ileti göndermek isteyen hizmet sağlayıcıların gerekli izinleri İYS iş ortaklarıyla gerçekleştirmesi gerekmektedir.
4 ADIMDA İYS BAŞVURUSU
İYS TAAHHÜTNAME

Hizmet sağlayıcıları, iys.org.tr adresinden taahhütname imzalayarak sisteme kayıt olmalıdır.
İYS TÜRÜ BİLDİRİMİ

Hizmet sağlayıcıları, İYS’ye bilgilerini aktarırken 3 izin tipi olan SMS, E-Posta, arama kanallarından hangilerine dair izinlerinin bulunduğunu bildirmelidir.
İYS SÖZLEŞMESİ

5000 adetten fazla elektronik ileti gönderimine sahip olan hizmet sağlayıcıların İYS sözleşmesi imzalaması gerekiyor.
İYS İŞ ORTAĞI BİLDİRİMİ

Hizmet sağlayıcıları, ileti aktarımında aracılık eden iş ortağını İYS’ye bildirmek zorundadır.
SIK SORULAN SORULAR (SSS)
Ticari Elektronik İleti nedir? Gerçek ve tüzel kişilerin ticari faaliyetleri doğrultusunda mal ve hizmetlerini tanıtmak veya pazarlamak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla yapılan her türlü ticari iletişimidir. SMS, e-posta ve aramaların hepsi ticari elektronik ileti kapsamına girer.

İYS iş ortağı nedir? İYS’den API lisansı kullanımı ve canlı ortama erişim hakkı elde ederek hizmet sağlayıcıların İYS hizmetlerini kullanmalarına imkân sağlayan firmalardır. Figensoft, BTK ve STH lisanslı resmi İYS iş ortağıdır.

Hizmet Sağlayıcı nedir? Ticari faaliyet veya iletişim amaçlı SMS, e-posta veya arama kanallarını kullanarak müşterileriyle iletişime geçen gerçek veya tüzel kişiler hizmet sağlayıcı olarak adlandırılır.

İYS başvurusu nasıl yapılır? İYS başvurusu hizmet sağlayıcılar tarafından yapılır. Yetkili kişiler iys.org.tr adresinden başvuru yapabilir.

İYS'ye kayıt olmak için son tarih nedir? 150 bin ileti altındaki izinli iletişim adreslerinin iletilmesi için son tarih 31 Mayıs 2021'dir.

İleti Yönetim Sistemi'ne ekleyeceğim izinler hangi bilgileri içermelidir? İletişim adresi (Telefon numarası veya e-posta adresi), İzin tarihi, İletişim kanalı (sms/e-posta/arama), İletişim türü (bireysel/tacir), İzin kaynağı
Tacir alıcı nedir? Mevzuatta tacir veya esnaf olarak nitelenen alıcıdır. Bir iletişim adresi İYS'ye kaydedilirken bireysel veya tacir alıcı seçimi yapılır.

İleti Yönetim Sistemi'ne kayıt olmak zorunlu mu? Yayınlanan mevzuata göre SMS, e-posta veya sesli arama gibi ticari elektronik ileti göndermek isteyen gerçek ve tüzel kişiler İleti Yönetim Sistemi (İYS)'ne kaydolmak zorundadır.

Kutlama mesajları için onay almak zorunda mıyım? Evet. Kutlama, tebrik, bayram, doğum günü gibi mesajlar da ticari elektronik ileti kapsamında değerlendirilir.

İYS başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? Başvuru hizmet sağlayıcılar tarafından yapılır. Başvuru adımları için ayrıntılı bilgi: https://iys.org.tr/hizmet-saglayici/basvuru/nasil-yapilir

Başka bir tacire veya esnafa ticari elektronik ileti gönderirken onay almam gerekir mi? Yönetmelik kapsamında tacir veya esnaf olan alıcıların elektronik iletişim adreslerine gönderilen ticari elektronik iletiler için önceden onay alınması zorunlu değildir. Ancak tacir ve esnaflar red haklarını kullanmaları halinde onayları alınmadan ticari elektronik ileti gönderilemez.

Mevzuat gereği tacirler veya esnaflardan önceden onay alınması zorunlu değil. Yine de bu alıcıları İYS’ye bildirmeli miyim? Evet, bildirmelisiniz. Tacir veya esnaflardan önceden onay alınması gerekmez ancak İYS üzerinde onayı bulunmayan alıcılara ticari elektronik ileti gönderilemez maddesi sebebiyle ticari elektronik ileti gönderiminden önce tacir veya esnaf olan alıcıların elektronik iletişim adreslerinin de İYS’ye kaydedilmesi gerekmektedir.